Bon na wzrost
W poprzednim okresie programowania, firmy same musiały ubiegały się o środki unijne. Odpowiedni wniosek trzeba było napisać, zrealizować i poprawnie rozliczyć – spełniając przy tym wiele wymogów formalnych. Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw było to kłopotliwe i często wiązało się z koniecznością zatrudniania dodatkowych pracowników wyłącznie do obsługi takiego wniosku. Wprowadzenie bonów rozwojowych i sprawdzonych operatorów takich projektów diametralnie uprościło procedury.
Jakub Kobyliński, Dyrektor Zarządzający w firmie HRP
Zainteresowanie bonami rozwojowymi było tak duże, że w listopadzie ubiegłego roku rozpoczęliśmy drugą edycję projektu „Przepis na Rozwój”. Dla właścicieli mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z terenu województwa łódzkiego oznacza to jeszcze więcej środków na zwiększenie kwalifikacji i kompetencji swoich pracowników, a tym samym wzrost konkurencyjności firmy. Obie edycje projektu różnią się od siebie między innymi wielkością limitów czy wysokością dofinansowania dla średnich przedsiębiorstw, ale dają fantastyczny efekt synergii: sumowanie pułapów dofinansowania na pracownika czy większą częstotliwość naborów.
Magdalena Kozińska, Kierownik Działu Projektów Operatorskich w HRP
Przepis na sukces
Do tej pory 2 850 firm złożyło 3 827 wniosków na 1 076 359 bonów, a w projekcie brały udział lub wciąż uczestniczą 6 753 osoby. Oferowane przez nas bony rozwojowe stanowią więc olbrzymie wsparcie w systemie szkoleniowym czy motywacyjnym. Dodatkowo, szybko okazuje się, że procedura pozyskania środków nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać i przedsiębiorcy chętnie do nas wracają.
Jakub Kobyliński, Dyrektor Zarządzający w firmie HRP