Większość osób pamięta jeszcze ZPT – zajęcia praktyczno-techniczne będące szkolnym poligonem doświadczalnym, gdzie kształciło się swoje umiejętności manualne i zmysł estetyczny. Obecnie w dobie cyfryzacji i konsumpcjonizmu, kiedy wszystko dostępne jest wirtualnie lub od ręki, w edukacji coraz mniej czasu poświęca się na rozwój kompetencji z zakresu... rękodzieła. Marka Liberon z linią farb i efektów dekoracyjnych do mebli i powierzchni drewnianych sprawia, że trochę niedzisiejsze już ZPT zamienia się w... prestiżowe i kreatywne DIY.
Czasem dużo zależy od nomenklatury. Sami musimy przyznać, że rzemiosło i rękodzieło nie brzmią tak atrakcyjnie jak cieszący się coraz większym zainteresowaniem trend DIY. Ten ostatni ma swoją społeczność, liczne filmy instruktażowe i inspirujące zdjęcia na najpopularniejszych serwisach społecznościowych. Jeśli dołożymy do tego specjalne zestawy artystycznych produktów i półproduktów dostępne np. w sieciowych sklepach papierniczych oraz marketach budowlanych – podjęcie nowego hobby wydaje się wręcz... dziecinnie proste.
Modnie, kreatywnie, rozwojowo
Niezależnie od tego, jak je nazwiemy – zajęcia opierające się na twórczych zabawach drewnem, dekorowaniu, ozdabianiu i wytwarzaniu nowych obiektów codziennego użytku, które będą później faktycznie używane przez rodzinę, mają olbrzymi wpływ na rozwój dzieci. Takie zabawy to nie tylko stymulacja prawej półkuli odpowiedzialnej za kreatywność, to także budowanie poczucia sprawczości i możliwość oglądania namacalnych efektów swojej pracy, których tak często brakuje, kiedy coraz więcej czasu spędzamy w wirtualnym świecie. Jeśli czujemy odrobinę twórczego zapału i po zapoznaniu się z korzyściami spędzania czasu z dziećmi na wspólnym majsterkowaniu jesteśmy zdecydowani, żeby spróbować – pozostaje nam tylko poszukać inspiracji i niezbędnych produktów mogących pomóc nam się do tej zabawy przygotować.
Prosto, geometrycznie i w drewnie
Zanim rzucimy się na głęboką wodę, warto zacząć od drobnych projektów i podpatrzeć ciekawe realizacje u bardziej doświadczonych w temacie. Rob In Wood to znani z portalu Facebook specjaliści od – jak sami mówią – niepokornej stolarki. Na co dzień tworzą oryginalne meble i przedmioty użytkowe, ale mają też proste i kreatywne pomysły, które każdy może zrealizować sam lub w towarzystwie najmłodszych. Jedną z propozycji jest wykonanie własnego wieszaka na klucze, medale bądź inne drobiazgi. Od strony stolarskiej wystarczą nam listewki z nawierconymi otworami, kawałki desek i kołki, a w zakresie wzornictwa idealnie sprawdzą się farby kazeinowe dostępne w linii farb i efektów dekoracyjnych do mebli i powierzchni drewnianych Liberon. Będzie naturalnie i efektownie – farby kazeinowe dostępne w 18 inspirujących odcieniach takich jak np. Płowy Migdał, Świeża Mięta czy Egejski Błękit zostały wytworzone na bazie naturalnego białka oraz kredy. Ich skład gwarantuje wysoką przyczepność do podłoża oraz wyjątkową wytrzymałość na ścieranie – więc mamy pewność, że wieszak będzie nam służył tak długo, jak... będzie pasował do wystroju. Ostateczny design można poprawić markerem, a żeby nie utrudniać sobie pierwszych spotkań w ramach DIY, poszczególne elementy można zwyczajnie ze sobą skleić. Rob In Wood proponuje stworzenie wieszaka w formie miejskiej zabudowy złożonej z kilku domków – ale pamiętajmy, że ogranicza nas tylko wyobraźnia – jeśli dostrzeżemy w drewnie inne kształty, wieszak może przybrać formę łodzi podwodnej albo... kilku kotów na parapecie.
Duże zabawy dla dorosłych
Jeśli nie interesuje nas jednak drobna hobbystyczna skala możliwości DIY, do której należy np. decoupage gotowych elementów czy tworzenie z naszymi pociechami wieszaków lub karmników dla ptaków – zawsze możemy podnieść sobie poprzeczkę i zabrać się odrobinę bardziej na poważnie za... metamorfozy drewnianych mebli i elementów wystroju. Zajęcie tak samo twórcze, a jest w stanie realnie odmienić wnętrze – postarzanie nowych mebli, odnawianie staroci znalezionych na strychu to sposób na nadanie oryginalnego charakteru standardowym aranżacjom. Łatwe w użyciu Farby i efekty dekoracyjne do mebli i powierzchni drewnianych Liberon sprawiają, że do uzyskania profesjonalnych efektów nie trzeba wcale eksperckiej wiedzy. – Większość drewnianych powierzchni wymaga zazwyczaj jedynie oczyszczenia i drobnego przeszlifowania. Samo nakładanie farb kredowych jest bezproblemowe – wystarczy pędzel lub wałek i... odrobina zaangażowania. Nie musimy się też ograniczać do jednego koloru i rodzaju wykończenia. Oprócz farb kazeinowych w ofercie Liberon dostępne są również kredowe farby mineralne. Zawierają one aż 45% naturalnej kredy, świetnie nadając się do uzyskania postarzającego efektu przecierki – i to już w 15 minut – o kreatywnych możliwościach nowej linii opowiada Dawid Antczak, ekspert marki Liberon.
Niezależnie od skali twórczych działań, jakie chcemy podjąć i ilości zapału, którym dysponujemy – majsterkowaniu w drewnie i eksperymentom z drewnem w ramach DIY warto dać szansę. W końcu dzięki twórczemu przekształcaniu przestrzeni i mali i duzi mogą poczuć, że to oni tutaj rządzą i... w efekcie urządzić się naprawdę po swojemu.
Prosimy o podpisanie zdjęć: Zdjęcia i realizacja Rob In Wood