To tylko liczby, ale jakie... przyjemne! Zwłaszcza, że Diamenty Forbesa to nie jest konkurs, do którego się przystępuje – ale ekspercka analiza rynku, w której się... jest. W tegorocznym zestawieniu, wśród 4 035 wyróżnionych, znalazło się aż 78 przedsiębiorstw z województwa lubuskiego spełniających warunki włączenia do ogólnopolskiego rankingu. Nie zabrakło w nim również firmy Dasag – producenta wyrobów z betonu szlachetnego z Żagania. Co tytuł Diament Forbesa oznacza dla firmy w praktyce i czemu to wyróżnienie jest tak szczególne?
Okazuje się, że satysfakcja w biznesie może okazać się policzalna, kiedy osiąga się wymierne rezultaty potwierdzające dobrze podjęte decyzje i odpowiednio wyznaczone kierunki rozwoju i inwestycji. Obecność w rankingu Diamentów Forbesa świadczy o tym, że ostatnie 3 lata działalności i wyniki finansowe firmy Dasag umożliwiły jej pojawienie się w gronie krajowych przedsiębiorców najszybciej zwiększających swoją rynkową wartość. W efekcie lubuski producent wyrobów z betonu zalicza się do najdynamiczniej rozwijających się firm w Polsce. Z obrotami w wysokości 34 mln zł i zyskiem ponad 2 mln zł Dasag zajmuje 2 370 miejsce w ogólnopolskim rankingu, wyprzedzając ponad 1,5 tysiąca firm z całej Polski!
78 z 4 035, czyli lubuskie na start
Są powody do dumy. Spośród ok. 7 tysięcy firm składających terminowo raporty do Krajowego Rejestru Sądowego za ostatnie trzy lata wyróżniono 4 035 przedsiębiorców, którzy osiągnęli jednocześnie minimum 15% roczny wzrost wartości. Aż 78 z tych miejsc w rankingu przypadło w udziale firmom z województwa lubuskiego! W 2019 tytuł Diamentu Forbesa trafił jedynie do 31 lubuskich firm, co oznacza, że 2020 przyniósł... dwukrotny wzrost dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw w regionie kwalifikujących się do ogólnopolskiego zestawienia! W tegorocznym rankingu dominują przedstawiciele biznesu z Zielonej Góry (25) i Gorzowa Wielkopolskiego (10), ale mniejsze miejscowości również mają swoją liczną reprezentację.
Dasag – z Żagania na całą Polskę
Z samego Żagania do rankingu trafiły aż 3 firmy – w tym Dasag, producent materiałów z betonu szlachetnego, którego wyroby można zobaczyć w licznych prestiżowych realizacjach w kraju m.in. na Stadionie Narodowym, w Hali 100-lecia we Wrocławiu czy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dasag jest także zaufanym partnerem polskich i europejskich budów związanych z transportem publicznym – zarówno naziemnym, jak i lotniczym. Wśród obiektów, gdzie wykorzystano rozwiązania firmy znajdziemy zmodernizowany Dworzec Łódź Fabryczna, Port Lotniczy we Wrocławiu czy Dworzec Centralny w Lipsku i Hannoverze oraz liczne realizacje obiektów użyteczności publicznej w Europie takie jak Muzeum Folkwang w Essen, czy Instytut Fraunhofera w Darmstadt.
- Wyróżnienie cieszy nas szczególnie, ponieważ – choć głównym kryterium był wzrost wartości firmy – pod uwagę brano również inne czynniki ekonomiczne, które są szczególnie istotne w naszym modelu biznesowym. Wyliczany na potrzeby rankingu pozytywny rating wiarygodności i ryzyka współpracy wynikający z wysokiej płynności finansowej i niezalegania z płatnościami to dla nas podstawa budowania długofalowych relacji z naszymi partnerami i klientami – mówi Helena Burczyńska-Ardelli, Członek Zarządu Dasag.
Na podstawie obliczeń, w przyjętej przez Bisnode Polska metodologii badań, przeciętny roczny wzrost wartości Dasag wyniósł 17,29%! Takie wyniki cieszą i motywują do dalszego działania pokazując, że diamenty – choćby tylko tytularne – są nie tylko najlepszymi przyjaciółmi kobiet, ale też wymierną walutą rynkowego wizerunku.