Łagodne kształty, zgrabny profil, subtelny wygląd i prosta elegancja w każdym calu – tak minimalistyczny look pozwala na wiele. Nowoczesne okna z wąskimi, aluminiowymi ramami i dużymi przeszkleniami można stylizować na różne sposoby lub cieszyć się ich czystą formą i doskonałą oprawą tego, co widać za oknem.
W modnych aranżacjach okiennych liczy się atrakcyjny widok, dominują naturalne materiały i kolory zbliżone do barw ziemi. Absolutny must have stanowią szerokie przeszklenia, od podłogi aż po sufit, które harmonijnie łączą przestrzeń domu z tym, co na zewnątrz. Takie rozwiązania już z samej swojej natury – w wersji sauté – są doskonałą dekoracją wnętrza, ale w zależności od indywidualnych upodobań, można je dodatkowo ozdobić popularnymi w tym sezonie zasłonami, roletami rzymskimi czy drewnianymi żaluzjami.
Gdy mniej znaczy więcej… lub jest po prostu w sam raz
Nowoczesny wystrój domu i innowacyjne systemy okienne pozwalają całkowicie zrezygnować z dodatków w postaci zasłon czy żaluzji. Duże przeszklenia spod znaku OknoPlus doświetlają, powiększają i upiększają wnętrze, a gdy widok za oknem zapiera dech w piersiach, nie ma sensu z tym konkurować. Zielona ściana lasu, kwitnący ogród lub inny naturalny krajobraz są w takiej sytuacji najlepszą i zawsze modną dekoracją okna.
RAMA – oryginalna oprawa dla malowniczego widoku
Dodatkowo, ten cieszący oko obraz malujący się za wielkogabarytowym przeszkleniem, może być oprawiony w niebanalną ramę. Ekskluzywne, aluminiowe profile w odcieniu antracytowym (to wciąż hit w okiennych stylizacjach) lub w dowolnym kolorze z palety RAL, pozwalają – bez pomocy dodatków – stworzyć coś wyjątkowego. Rama może kontrastować z tłem lub współtworzyć z nim monochromatyczny total look, a jej wygląd może być zupełnie inny od strony wewnętrznej i inny od strony elewacji budynku.
SZKŁO – kiedy widok za oknem pozostawia wiele do życzenia
Na tym jednak nie koniec. Dekoracyjne w rozwiązaniach OknoPlusa może być bowiem również samo szkło. Jeśli widok za oknem niekoniecznie zachwyca, zamiast na firany, można zdecydować się na przykład na ornamentowe przeszklenia (bezbarwne lub nawet kolorowe), których charakter współgra ze stylem wystroju danego wnętrza. Tego typu szklane tafle dyskretnie zdobią pomieszczenie, nie zabierając przy tym zbyt wiele naturalnego światła, które do niego wpada z zewnątrz.
OSŁONA – dla pełnego komfortu w każdej sytuacji
Z drugiej strony… Warto koniecznie pomyśleć o zabezpieczeniu domu i ochronie przeciwsłonecznej, montując zewnętrzne rolety okienne. Na topie są w tej chwili inteligentne systemy rolet, których działanie można zaprogramować zgodnie z własnymi upodobaniami, jak również uzależnić je od zmieniających się warunków pogodowych, czy na przykład zintegrować z systemem alarmowym budynku. Ci, dla których istotne jest przede wszystkim zacienienie, mogą zdecydować się na bardzo modne obecnie markizy, które w nowych odsłonach przeżywają właśnie swój renesans. Zwolennicy nowinek technologicznych i najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie systemów okiennych, docenią natomiast szyby ze sterowaną przeziernością.
"To nowatorska konstrukcja, dzięki której można zrezygnować z zasłaniania okien, a nie trzeba przy tym rezygnować z prywatności czy dostępu do naturalnego światła. Dzieje się tak za sprawą aktywnego szkła Priva-lite, które pod wpływem prądu zmienia swoje właściwości, oferując różne stopnie przezierności szyby" – wyjaśnia Mariusz Kudas, Doradca Klienta z firmy OknoPlus.
Kiedy wnętrze potrzebuje dodatków, a okno otulenia
W przypadku dużych drzwi tarasowych, czy przeszkleń na całą wysokość ściany, projektanci wnętrz polecają w tym sezonie: zasłony, które kolorem, upięciem, fakturą tkaniny potrafią wyczarować dowolny klimat, funkcjonalne i stylowe rolety rzymskie, oraz ponadczasowe – drewniane żaluzje.
ZASŁONY – zwiewnie lub konkretnie
Wybierając zasłony, najlepiej stawiać na skrajności: albo opcja jasna i zwiewna, lekko przezroczysta, albo ciężkie, nieprzepuszczające światła tkaniny i barwy ciemniejsze. W trendzie są delikatny jedwab, gładka satyna czy cieniutki len, jak i powracający do łask miękki, mięsisty welur. Prosto skrojone, z jednobarwnego materiału, marszczone zasłony sprawdzają się w każdym przestronnym wnętrzu i doskonale komponują z dużymi przeszkleniami. Najmodniejsze wiszą na całej szerokości i wysokości ściany, rozsuwając się symetrycznie na boki. Lekka stylizacja okienna w bieli, beżu czy jasnej szarości pasuje do każdej nowoczesnej aranżacji. Można się jednak skusić także na pastele. Poza ogranym już trochę różem czy błękitem, w grę wchodzi miętowa zieleń, która ma być hitem nadchodzącego roku i do wnętrz wprowadzać nutę naturalnej świeżości. Cięższa wizualnie aranżacja okna, bazująca na grubszych tkaninach i zdecydowanych barwach, jak granat, zieleń, bordo, ale także brąz, pomarańcz albo czerwień, częściej stosowana jest we wnętrzach klasycznych. Kolor zasłon może powtarzać się wtedy w dodatkach, czyniąc wystrój spójniejszym.
ROLETY – szaleństwo i harmonia
Jeśli nie zasłony, to rolety rzymskie. Pozwalają na odrobinę designerskiego szaleństwa, wprowadzając jednak do aranżacji (poprzez swą regularną formę) harmonię i porządek. To rozwiązanie atrakcyjne i praktyczne – także przy dużych przeszkleniach. Wygodnie można je stosować na całej szerokości ściany w przypadku najmodniejszych teraz przesuwnych konstrukcji drzwi i okien, ponieważ rolety nie przeszkadzają w ich otwieraniu. W tym sezonie królują wzory i faktury. W roletowych aranżacjach widać ciągle żywe trendy roślinno-kwiatowe, nie dziwią egzotyczne desenie, wielkoformatowa geometria, a nawet ręcznie malowane tkaniny! Takie dekoracje świetnie pełnią swoją rolę tam, gdzie widok za oknem… nie zachwyca i lepiej odwrócić od niego uwagę.
ŻALUZJE – w domu, jak w lesie
Trzecia z modnych obecnie stylizacji dużych okien, to – wprowadzające naturę do wnętrza – drewniane żaluzje z szerokimi lamelami. Wbrew pozorom, zestawienie nowoczesnych profili aluminiowych i „zimnej” tafli szkła z przytulnym drewnem daje bardzo dobry efekt, uszlachetniając i ocieplając aranżację. Można zdecydować się na rodzime bądź egzotyczne gatunki drewna, a tym samym na różne jego barwy – od bardzo jasnych (prawie białych), poprzez beże, brązy, aż po czerń. Osłaniając duże przeszklenia tego typu żaluzjami wewnętrznymi, najlepiej postawić na modele o większych gabarytach, przytwierdzane do ściany i/lub sufitu, które mogą objąć swoją szerokością całość okna albo tarasowego przeszklenia.
***
Sauté czy z dodatkami, a jeśli… to które z nich wybrać? Niezdecydowani powinni na własnej skórze (czy raczej na własnym oknie) spróbować różnych opcji, zaczynając od najczystszych, najprostszych form i minimalistycznych rozwiązań, które z czasem można, w razie potrzeby, wzbogacić. Warto też pamiętać, że jedna opcja nie wyklucza drugiej. Dobre stylizacje okienne mogą łączyć na przykład aksamitne kotary z szyfonowymi firanami, zasłony nie wykluczają żaluzji, a przeszklenie z regulowaną przeziernością zamontowania rolet zewnętrznych…