Już w 2022 roku Łasztownia – wyspa rzeczna w Szczecinie – doczeka się nowego obiektu multimedialnego, który na pewno przyciągnie w swoje progi setki tysięcy odwiedzających. Budowane właśnie Morskie Centrum Nauki w Szczecinie im. prof. Jerzego Stelmacha to placówka naukowo–edukacyjna, której głównym założeniem będzie prezentowanie zjawisk przyrodniczych związanych z wodą. Na potrzeby inwestycji marka Dasag dostarczy około 5 tysięcy metrów kwadratowych płyt betonowych z serii Promenada i Indigo Prato.
Główną Misją Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie jest wspieranie odkrywania świata, z wykorzystaniem naukowych narzędzi, a także budowanie tożsamości i marki regionu w oparciu o jego związki z morzem. Trudno się dziwić, że zarówno dorośli, jak i najmłodsi nie mogą się już doczekać powstania obiektu. Centrum ma być bowiem wyposażone w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki, a na gości placówki czekać będzie aż 213 urządzeń nawiązujących tematycznie do życia na morzu. Całość inwestycji ma na celu przybliżyć odwiedzającym wyniki badan oraz eksperymentów naukowych z zakresu m.in. fizyki, astronomii, geografii, a także socjologii, historii czy sztuki. Ekspozycje nawiązywać będą do takich obszarów jak życie na morzu, żegluga, rybołówstwo czy funkcjonowaniem portu. Związki MCN z morzem widoczne będą już na pierwszy rzut oka. Obiekt o powierzchni ponad 10 700 m², wysokości 14 metrów i długości 122 metrów nawiązywać będzie kształtem do kadłuba statku. Rozległe ekspozycje rozmieszczone zostaną na trzech poziomach wystawienniczych, a szczególną atrakcją ma być planetarium mogące pomieścić 43-osobową widownię. Wewnątrz budynku zmieszczą się także: sala konferencyjna, trzy sale edukacyjne oraz pracownie, w których będą prowadzone warsztaty z modelarstwa i szkutnictwa, poza tym sale chemiczno - biologiczna i mechatroniczno - fizyczna. Na dachu znajdzie się taras widokowy, który zdobić będą płytki tarasowe Indigo Prato od Dasag w super atrakcyjnym i dość nietypowym formacie 80x40x4cm.
Niepowtarzalne miejsca wymagają specjalnej oprawy
Morskie Centrum Nauki będzie prawdopodobnie pierwszym obiektem użyteczności publicznej oraz instytucją kultury w województwie zachodniopomorskim, która otrzyma certyfikat LEED na poziomie Gold. To między innymi konieczność zastosowania najwyższej jakości atestowanych tworzyw i surowców zadecydowała o wyborze marki Dasag, jako dostawcy materiałów na taras widokowy, jak również wokół budynku. Wybór padł na płyty brukowe Promenada Prato o grubości 8 cm, przeznaczone do obsługi pieszych i jezdnych ciągów komunikacyjnych. – System LEED ocenia przede wszystkim w jaki sposób obiekty budowlane wpływają na środowisko naturalne. Brane są pod uwagę wszystkie aspekty projektu m.in. usytuowanie budynku, zużycie materiałów, energii oraz wody czy też innowacyjność projektu oraz wpływ wybranych rozwiązań architektonicznych na środowisko naturalne. Produkty Dasag, zarówno Promenada, jak i Indigo Prato, które zostaną zastosowane w MCN spełnią warunki certyfikacji LEED, posiadają także świadectwo EPD, czyli dobrowolną Deklarację Środowiskową Produktu. To właśnie dopasowanie naszych płyt do wymagających projektów eko-budowlanych oraz stały rozwój naszej firmy w kierunku rozwiązań w obrębie budownictwa zrównoważonego sprawiły, że mamy przyjemność współtworzyć Morskie Centrum Nauki. – komentuje Andrzej Chłopek - Dyrektor Handlowy Probet-Dasag.
System LEED ocenia nie tylko wpływ budynków na środowisko naturalne. Brane są pod uwagę wszystkie aspekty funkcjonalne projektu np. jakość powietrza wewnątrz budynku, oświetlenie, bezpieczeństwo czy komfort jego użytkowania. Nie bez znaczenie jest więc fakt, że zastosowane płytki tarasowe oraz płyty brukowe posiadają Atest Bosej Stopy, a wzór 7431 charakteryzuje certyfikat najwyższej klasy antypoślizgowości (klasa C), potwierdzony badaniem na mokrej powierzchni bez obuwia (wg normy DIN 51097).