Praca w zawodzie elektryka, elektromontera i konserwatora sieci elektrycznych jest pełna wyzwań. To ciągłe ryzyko związane z naprawami i konserwacją urządzeń pod napięciem, które często znajdują się wysoko nad podłożem. Nic zatem dziwnego, że fachowcy z branży elektrycznej z dużą starannością wybierają niezawodne narzędzia pracy, w tym także drabiny. Jaki model powinni wybrać, by praca przebiegała nie tylko efektywnie, ale przede wszystkim bezpiecznie?
Drabina dla elektryków: niezbędne narzędzie pracy
Nieważne, czy montujesz instalację elektryczną w prywatnym mieszkaniu, czy też zajmujesz się konserwacją stacji transformatorowej na otwartej przestrzeni – wygodna, stabilna drabina to absolutna podstawa! Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy określa, że czynności wykonywane na wysokości powyżej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi traktowane są jako praca na wysokości, czyli praca szczególnie niebezpieczna. W takich warunkach do prac wykonywanych na wysokości do 2 metrów można wykorzystać drabinę, o ile jest ona stabilna, zabezpieczona przed nieprzewidywaną zmianą położenia oraz posiada odpowiednią wytrzymałość na przewidywane obciążenie. Jednocześnie większość zadań elektryka i elektromontera to prace pod napięciem – do ich wykonywania należy stosować drabinę wykonaną z materiału, który nie przewodzi prądu, np. model z tworzywa sztucznego. Sprzęt powinien również spełniać wymagania określone w normie dla drabin PN-EN 131 i być wykonane w oparciu o normę EN 61478:2002.
Nie zawsze drabiny oferowane na miejscu wykonywania zlecenia umożliwią stworzenie bezpiecznego i komfortowego stanowiska pracy. Nie ryzykuj i nie licz na to, że u klienta znajdzie się odpowiednia drabina – zainwestuj we własną, by mieć pewność, że zawsze korzystasz z niezawodnego rozwiązania. Jaka drabina dla elektryka sprawdzi się najlepiej? W ofercie firmy KRAUSE znajdziesz dwie grupy drabin dedykowanych elektrykom.
Drabina dielektryczna – komfort i bezpieczeństwo
Profesjonalne drabiny dielektryczne wykonane są z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym nie przewodzą prądu, dlatego mogą być wykorzystywane podczas prac pod napięciem. W ofercie znajdziesz zarówno drabiny przystawne ze szczeblami, jak i wolnostojące z wejściem z dwóch stron. Dielektryczna drabina przystawna doskonale sprawdzi się podczas czynności wykonywanych na większej wysokości (nawet do 11 metrów!), ważne by znaleźć dla niej stabilne górne podparcie oraz utwardzone i równe podłoże. Została wyposażona w aluminiowe ryflowane szczeble o przekroju 30x30 mm umożliwiające wygodne, stabilne ustawienie stóp. W przypadku drabin dwustronnych, możesz wybierać spośród modeli wyposażonych w specjalnie zaprojektowane antypoślizgowe szczeble o przekroju 28x29 mm lub aluminiowe stopnie o właściwościach antypoślizgowych o głębokości aż 80 mm. Drabiny KRAUSE zostały zaprojektowane w taki sposób, by zapewniać bezpieczeństwo przy jednoczesnym zachowaniu komfortu pracy – wybierz je, jeśli cenisz sobie praktyczne rozwiązania i wysoką jakość.
Drabina drewniana – tradycja we współczesnym wydaniu
Choć drabiny drewniane zostały niemal całkowicie wyparte przez modele wykonane z aluminium, nadal mają spore grono zwolenników. Drabiny wykonane z drewna nie przewodzą prądu, a samo drewno jest materiałem mało podatnym na zmiany temperatury – drewniana drabina doskonale sprawdzi się przy pracach na zewnątrz, zarówno podczas upalnego lata, jak i mroźnej zimy. Nowoczesne drabiny powstają ze starannie wyselekcjonowanego drewna oraz są wyposażone w okucia ze stali ocynkowanej. Modele wolnostojące ze szczeblami oraz stopniami posiadają także dodatkowe zabezpieczenia przed nadmiernym rozłożeniem. Jeśli szukasz tradycyjnej drewnianej drabiny w nowoczesnej odsłonie, zajrzyj do oferty firmy KRAUSE – z pewnością znajdziesz w niej coś dla siebie.
Dielektryczna wykonana z tworzywa wzmacnianego włóknem szklanym czy tradycyjna drewniana? Oba rozwiązania nie przewodzą prądu elektrycznego oraz łączą w sobie wysoką jakość, niezawodność i bezpieczeństwo. Wybór należy do Ciebie!