Dom pasywny czy energooszczędny - jakie są różnice?
Kluczowe są wskaźniki zapotrzebowania na energię do ogrzewania. W przypadku domu pasywnego należy go zaprojektować tak, by bazował przede wszystkim na energii pozyskiwanej z natury – roczne zapotrzebowanie nie powinno przekraczać 15 kWh/m². Dla porównania, dom energooszczędny potrzebuje do ogrzewania nie więcej niż 40 kWh/(m² rok). Jeśli zestawimy te dane ze standardowym budynkiem jednorodzinnym, który do ogrzania wykorzystuje 120-150 kWh/(m² rok), możemy łatwo zobaczyć, jak bardzo domy pasywne i energooszczędne są przyjazne dla środowiska oraz tańsze w eksploatacji.
Mariusz Kudas, Doradca Handlowy w firmie OknoPlus
Rola okien w domach pasywnych i energooszczędnych
Ciepło, cieplej... okna!
W wymagania domów pasywnych wpisuje się nasz aluminiowy, trójkomorowy system Genesis. W jego produkcji wykorzystujemy wysokiej jakości materiały izolacyjne oraz powiększoną przekładkę termiczną, dzięki którym okna Genesis chronią przed wnikaniem zimnego powietrza z zewnątrz i minimalizują straty cieplne. Te przeszklenia nie tylko spełniają obecne normy budowlane, ale również są zgodne z nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zgodnie z którą w 2021 roku wartość Uw powinna być mniejsza lub równa 0,8 W/m²K – dla okna referencyjnego Genesis wynosi ona 0,76 W/m²K.
Mariusz Kudas, Doradca Handlowy w firmie OknoPlus
Domy pasywne i energooszczędne lubią światło
Ważna jest jej przezierność i współczynnik przepuszczalności światła. W wypadku szyby ECLAZ wynosi on 77%. To jakby zwiększyć powierzchnię okna ze standardowymi szybami o 8%, nie tracąc przy tym doskonałych właściwości termoizolacyjnych. Tym samym jest to produkt idealnie odpowiadający na potrzeby budownictwa pasywnego i energooszczędnego
Mariusz Kudas, Doradca Handlowy w firmie OknoPlus
Inną z naszych propozycji, która pozwala wykonać imponujące przeszklenia o wymiarach nawet do 6 x 2,5m są drzwi podnoszono-przesuwne ULTRAGLIDE Monorail. Umieszczając je od południowej strony domu, maksymalizujemy ilość światła słonecznego przenikającego do wnętrza i polepszymy bilans energetyczny domu. Dzięki zastosowaniu pakietu trójszybowego oraz przekładek termicznych o szerokościach 22 i 28 mm, okna wpisują się w wymagania budownictwa pasywnego. Współczynnik przenikania ciepła dla szyby wynosi 0,5W/m²K, a parametry izolacyjności termicznej nawet 0,7 W/m²K.
Mariusz Kudas, Doradca Handlowy w firmie OknoPlus