Globalna analiza wspierająca szybszy rozwój zrównoważonego budownictwa na całym świecie
- Większa świadomość, wspólne poczucie konieczności pilnego działania i silne poparcie społeczne.
- Powszechna chęć pójścia dalej. Podmioty prywatne są uznawane za najbardziej racjonalną siłę napędową, choć regionalne priorytety różnią się między sobą.
- Zrównoważone budownictwo jest nadal postrzegane jako skoncentrowane na kwestiach środowiskowych, ale odporność na wyzwania zyskuje na znaczeniu, podczas gdy dobrostan mieszkańców pozostaje kwestią drugorzędną.
- Dobrze poinformowani, ale niewystarczająco przeszkoleni interesariusze – taki stan rzeczy utrudnia podejmowanie konkretnych zobowiązań.
- w obrębie Azji i Pacyfiku, Afryki oraz Bliskiego Wschodu możliwość adaptacji budynków wydaje się stałym tematem;
- w Ameryce Łacińskiej kluczową kwestią staje się stosowanie materiałów przyjaznych dla środowiska;
- Europa wyróżnia się dużym zainteresowaniem renowacją budynków;
- w Ameryce Północnej na pierwszy plan wysuwa się kwestia przystępności cenowej.
- 78% studentów uważa, że szkolenia w zakresie zrównoważonego budownictwa mają znaczenie w kontekście zatrudnienia, ale tylko 40% odrzuciłoby ofertę pracy od firmy niezaangażowanej w jego wdrażanie.
- 67% specjalistów z branży twierdzi, że ocenia ślad węglowy swoich projektów, ale tylko 30% robi to systematycznie.
- 51% wybieranych przedstawicieli władz lokalnych deklaruje, że chciałoby wykluczyć projekty, które nie wspierają zrównoważonego budownictwa z procedur zamówień publicznych, ale tylko 37% podjęło ten krok, co i tak jest optymistycznym wynikiem (+26 p.p. w porównaniu do 2024 r.).
- 51% stowarzyszeń planuje wezwać do bojkotu przedsiębiorstw uznanych za niewystarczająco zaangażowane, ale tylko 24% podjęło działania w tym kierunku.
Nie tylko Barometr: Obserwatorium Zrównoważonego Budownictwa
1Kraje: Argentyna, Brazylia, Kanada, Chiny, Kolumbia, Czechy, Egipt, Finlandia, Francja, Niemcy, Indie, Indonezja, Włochy, Meksyk, Maroko, Norwegia, Polska, Portugalia, Arabia Saudyjska, Republika Południowej Afryki, Hiszpania, Szwajcaria, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Wietnam.
O Saint-Gobain
Saint-Gobain, światowy lider w dziedzinie lekkiego i zrównoważonego budownictwa, tworzy, produkuje i dystrybuuje materiały oraz usługi dla rynku budowlanego i przemysłowego. Zintegrowane rozwiązania w zakresie renowacji budynków publicznych i prywatnych, lekkiego budownictwa oraz dekarbonizacji budownictwa i przemysłu są opracowywane w procesie ciągłej innowacji i zapewniają zrównoważony rozwój i efektywność. Grupa, która w 2025 r. obchodzi 360. rocznicę swojego istnienia, pozostaje bardziej niż kiedykolwiek zaangażowana w realizację swojego celu: “MAKING THE WORLD A BETTER HOME”.
Wartość sprzedaży w 2024 roku: 46,6 mld EUR.
161 000 pracowników w 80 krajach.
Firma podjęła zobowiązanie do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku.
Więcej informacji o Saint-Gobain można znaleźć na naszej stronie: www.saint-gobain.pl.
Dodatkowe informacje:
Michał Ciesielski, dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji:
michal.ciesielski@saint-gobain.com
Monika Mazurek-Skrzekowska, kierownik marki i komunikacji:
monika.mazurek@saint-gobain.com