Hala B, wybudowana w III kwartale 2023 roku w nowym kompleksie magazynowo-logistycznym Panattoni Park Poznań A2, uzyskała certyfikację BREEAM na poziomie „Outstanding” jako piąty obiekt w naszym kraju. Kluczowym punktem projektu było ocieplenie dachu o powierzchni 80 000 mkw., które z jednej strony wykracza poza obowiązujące normy izolacyjności, a z drugiej – umożliwia bezpieczny montaż dużej instalacji fotowoltaicznej.
Panattoni Park Poznań A2 w Robakowie – hale A i B Źródło: Harden Construction
Dążenie do uzyskania certyfikacji BREEAM na poziomie „Outstanding” wymaga nie tylko spełnienia określonych standardów dotyczących efektywności energetycznej, ale również zaangażowania w innowacyjne rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju. Dobrane przez naszych specjalistów technologie, zastosowanie właściwych materiałów oraz jakość wykonania prac budowlanych zagwarantowała pożądaną efektywność energetyczną budynku, ograniczając skutecznie przyszłe koszty użytkowania i co bardzo ważne – ślad węglowy.
Maciej Michniak, Dyrektor Techniczny Harden Construction
Odnawialne źródła energii i izolacja termiczna warunkiem efektywności energetycznej
Przy ocenie BREEAM bierzemy pod uwagę możliwość obniżenia wskaźnika zapotrzebowania budynku na energię pierwotną, określaną skrótem EP. Otrzymanie z tego tytułu punktów do certyfikacji jest możliwe po zredukowaniu wskaźnika EP o minimum 5%. Patrząc na bilans mocy, zainstalowany system fotowoltaiki wypełnia około 30% zapotrzebowania budynku na energię, aczkolwiek z realnego zużycia można założyć, że wartość ta jest bliższa 100%, a nadwyżka zostaje oddawana do sieci.
Joanna Sobieraj, Młodszy Kierownik Projektu Harden Construction
Fotowoltaika na dachu – kwestia dużej wagi
Straty ciepła i ślad węglowy ograniczone do minimum
Wysoka jakość i parametry termoizolacyjne naszych płyt z wełny kamiennej pozwoliły uzyskać bardzo niski współczynnik przenikania ciepła U przegrody na poziomie jedynie 0,15 W/m2K. To dwukrotnie mniej, niż wynosi maksymalna dopuszczalna przez prawo wartość wskaźnika 0,3 W/m2K dla obiektów magazynowo-przemysłowych z temperaturą w pomieszczeniach do 16°C*. Oznacza to, że straty energii wynikające z ucieczki ciepła poprzez dach zostały ograniczone praktycznie do minimum
Łukasz Kondracki, Szef Regionu Izolacji Budowlanych Owens Corning PAROC Polska
Płynna współpraca i błyskawiczna realizacja
* Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220001225
** Zgodnie z NEPD-4338-3565-EN, NEPD-4337-3565-EN https://www.paroc.com/-/media/files/certificates/pl-1-epd.pdf