Na rynku usług architektonicznych coraz częściej pojawiają się rozwiązania, których celem jest ułatwienie oraz uatrakcyjnienie życia na każdej możliwej płaszczyźnie – kompleksowa troska o użytkowników oraz przyszłość planety to przecież filary współczesnego zrównoważonego budownictwa. XXI wiek stawia przed nami wyzwania związane z ergonomią wnętrz i zapewnieniem ich użytkownikom tzw. well-beingu. Do tematu organizowania przestrzeni powinniśmy zatem podchodzić świadomie, a jeśli chodzi o przeszklenia, stawiać na sprawdzone materiały, które nierzadko wyróżniają się także wysokim poziomem zaawansowania technologicznego.
Moc ciepła ukryta w szkle
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów oraz architektów, którzy poszukują estetycznych, ale przede wszystkim skutecznych systemów domowego ogrzewania, do ich dyspozycji oddajemy aktywne szkło grzewcze EGLAS®, dostępne w wersji laminowanej oraz w zespoleniu jedno- lub dwukomorowym. Jego działanie polega na emitowaniu ciepła z niskoemisyjnej powłoki z tlenków metali pokrywających jedną z tafli. Wystarczy podłączyć szybę EGLAS® do sieci elektrycznej (230 VAC), żeby aktywować powłokę i za pomocą termostatu ustawić odpowiednią dla nas temperaturę.
mówi Magda Lipińska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.
Trzy funkcje, jedna tafla
Szkło EGLAS®, Hotel Warszawa, fot. Saint-Gobain Glass
Dużym atutem szkła EGLAS® jest funkcja antykondensacji, która zapobiega osadzaniu się pary wodnej na powierzchni tafli. Dzięki ciepłu emitowanemu przez szybę nie musimy obawiać się wilgoci ani rozwoju grzybów czy pleśni, co korzystnie wpływa na jakość powietrza we wnętrzach oraz zdrowie ich użytkowników. Co więcej, skroplona woda nie gromadzi się na oknach, więc przez cały rok, niezależnie od pogody możemy cieszyć się doskonałą przeziernością szyb i pięknymi widokami. EGLAS® oferuje także funkcję topnienia śniegu, pozwalającej bezpiecznie usunąć śnieg z trudno dostępnych miejsc takich, jak np. świetliki czy przeszklone dachy w ogrodach zimowych.
mówi Magda Lipińska.
W trosce o prywatność
Szkło PRIVA-LITE®, Zagorow - Lindhorst Office, Zagórów, Polska, fot. Saint-Gobain Glass
PRIVA-LITE® to szkło o zmiennej przezierności, pokryte folią z ciekłymi kryształami. Pod wpływem prądu zostają one uporządkowane, a tafla staje się w pełni transparentna. Głównym zadaniem PRIVA-LITE® jest sprawne zarządzanie przestrzenią i dostosowane jej do bieżących potrzeb. Wystarczy pilot lub dedykowana aplikacja mobilna, żeby w ułamku sekundy uzyskać prywatność lub powrócić do przezroczystej tafli. W obu trybach dostęp do naturalnego światła we wnętrzu nadal plasuje się na wysokim poziomie, bowiem współczynnik przepuszczalności światła Lt wynosi 77% dla trybu przeziernego i 76% dla trybu matowego, co znacząco ogranicza konieczność korzystania z dodatkowego, sztucznego oświetlenia. W przypadku wersji PRIVA-LITE® CLASSIC przeszklenie zapewnia również komfort akustyczny, gdyż jego współczynnik Rw wynosi 38 dB. Sprawdzi się zatem w miejscach, gdzie poszukujemy intymności lub możliwości pełnej koncentracji
tłumaczy Magda Lipińska.