Wełna kamienna od dziesiątek lat sprawdza się bardzo dobrze przy ocieplaniu ścian zewnętrznych metodą lekką mokrą. Rynek materiałów budowlanych nieustannie jednak ewoluuje i co rusz oferuje nowe technologie. Czym charakteryzują się tzw. płyty lamellowe i kiedy warto zwrócić na nie uwagę?
Niepalna, nie reagująca na zmiany temperatury i nie gromadząca wilgoci, do tego charakteryzująca się bardzo dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną, a także odpornością na działanie alkaliów – to główne cechy charakteryzujące wełnę kamienną. Wykonane z niej płyty izolacyjne występują na rynku w dwóch wariantach: standardowych, elastycznych płyt fasadowych oraz płyt lamellowych, które różnią się tym, że ich włókna są uporządkowane i ułożone prostopadle do ocieplanych powierzchni.
Które rozwiązanie sprawdza się kiedy?
– Standardowe, elastyczne płyty fasadowe szczególnie dobrze sprawdzają się przy renowacji starszych obiektów, gdzie łatwo dopasowują się do różnych nierówności i niedoskonałości docieplanych elewacji. Sprężystość materiału pozwala też dokładnie wypełnić puste przestrzenie w konstrukcjach szkieletowych – wyjaśnia Łukasz Kondracki, ekspert firmy Paroc Polska. – Z kolei płyta lamellowa, taka jak np. PAROC Linio 80, będzie optymalnym wyborem, jeśli zakładamy większą grubość ocieplenia ścian w systemach ETICS – dodaje.
Standardowa płyta fasadowa z wełny kamiennej PAROC Linio 10 vs. płyta lamellowa PAROC Linio 80.
Prostopadłe w stosunku do powierzchni ustawienie włókien w płytach lamellowych sprawia, że w porównaniu z „tradycyjnymi” odpowiednikami, są aż sześciokrotnie bardziej odporne na rozciąganie. Oznacza to, że w przypadku budynków o wysokości do 20 metrów nie jest wymagane kołkowanie płyt do podłoża. Zamocowanie wełny jedynie za pomocą zaprawy klejącej pozwala wyeliminować ryzyko niepożądanych mostków termicznych.
Co więcej, płyty tego typu mogą posłużyć nie tylko do izolacji termicznej, akustycznej i przeciwogniowej ścian zewnętrznych, lecz także stropów nad nieogrzewanymi pomieszczeniami, takimi jak piwnice czy garaże.
– Płyty lamellowe PAROC Linio 80 dostępne są w grubości od 50 do 340 mm, zatem nietrudno je dopasować do konkretnych zapotrzebowań. Brak konieczności stosowania łączników mechanicznych, starta powierzchnia płyt zapewniająca gotowe, równe podłoże do tynkowania oraz łatwość cięcia i obróbki znacząco przyspiesza montaż płyt lamellowych. Szybsze wykonanie prac oznacza zadowolenie dla klienta, dla wykonawcy zaś – więcej czasu na kolejne realizacje – podkreśla Łukasz Kondracki.
Zadbaj o dobrą chemię
Dobre parametry termoizolacyjne oznaczają, że płyty lamellowe stanowią świetny wybór w obiektach energooszczędnych. Aby materiał – zarówno w wersji standardowej, jak i lamellowej – bez problemu mógł spełniać swoje funkcje w fasadzie otynkowanej, należy dobrać do niego odpowiednią chemię budowlaną. Wełna kamienna jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu umożliwia „oddychanie” ścian i swobodną wymianę powietrza. Aby nie tworzyć bariery dla pary wodnej, zaprawa zbrojąca, tynk strukturalny czy klej do płyt muszą więc być pochodzenia mineralnego.