Wizualizacje można oglądać do 18 września przy warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak.
Gigantyczne akwarium nad Bulwarem Karskiego, pełen zieleni Most Śląsko-Dąbrowski i „schowane” Aleje Jerozolimskie - to tylko trzy z 10 przykładów znanych warszawskich miejsc przeniesionych w przyszłość przez młodych architektów i urbanistów z Politechniki Warszawskiej. W ślad za raportem "Polskie Miasta Przyszłości 2050" i jego studencką kontynuacją, wzięli teraz na warsztat Warszawę w 2050 roku. Wystawę ich prac będziemy mogli oglądać przy warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak do 18 września. Miasto Stołeczne Warszawa jest obok Grupy Saint-Gobain współorganizatorem wydarzenia.
Na wystawie zobaczymy Podmoście i Bulwar Karskiego na Starym Mieście, place Teatralny i Konstytucji, ulicę Targową na Pradze Północ, ulicę Waliców, Dworzec Wschodni, Most Śląsko-Dąbrowski, a nawet Aleje Jerozolimskie. Niektóre z tych lokalizacji, zgodnie z trendami rozwoju miast przyszłości, mogą w ciągu najbliższych dekad zmienić się nie do poznania. Autorami projektów są Michał Skowroński, Kinga Batte, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska oraz Martyna Podrażka z Koła Naukowego Architektury Jutra przy Politechnice Warszawskiej. Merytorycznie młodych autorów wspierał prof. Radosław Achramowicz.
- Nasza wizja Warszawy przyszłości koreluje z zauważalnymi na świecie trendami. Oddajemy w niej miasto warszawiakom. Dlatego między innymi ukryliśmy dobrze dziś znane, ale najczęściej oglądane z perspektywy samochodu Aleje Jerozolimskie, proponując ich nową, dedykowaną pieszym odsłonę. Zaproponowaliśmy zagospodarowanie Podmościa na Starym Mieście, bo stała za tym chęć połączenia Mariensztatu, Ogrodów Królewskich oraz Bulwarów z architekturą Starego Miasta. Most Śląsko-Dąbrowski może natomiast być pięknym, przyjaznym mieszkańcom zielonym łącznikiem pomiędzy oboma brzegami Wisły. Mamy oczywiście więcej propozycji. Zapraszam do odwiedzenia wystawy – mówi Michał Skowroński z Koła Naukowego Architektury Jutra, koordynator projektu.
Studenci oparli swoje projekty o wnioski z raportu "Polskie Miasta Przyszłości 2050" opracowanego przez ekspertów Grupy Saint-Gobain i Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.
- Cieszymy się, że nasz raport staje się powoli merytorycznym standardem, do którego odnoszą się w swoich pracach kolejni utalentowani młodzi architekci. To oni będą decydowali o wyglądzie naszych miast w przyszłości. Te wizje wydają się bardzo obiecujące, a z perspektywy technologicznej, z której najłatwiej nam spojrzeć, wiemy, że są one osiągalne już dziś – mówi Michał Ciesielski, dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji Grupy Saint-Gobain w Polsce.
Opublikowany w grudniu 2021 roku raport oparto na pierwszym tego typu w historii Polski foresight (badanie nt. prawdopodobnych ścieżek długoterminowego rozwoju), dzięki któremu określono trzy najbardziej prawdopodobne scenariusze rozwoju polskich miast w perspektywie kolejnych 30 lat. Raport powstał we współpracy z Polskim Towarzystwem Studiów nad Przyszłością.
Z raportu wynikało również, że najszybciej status miasta przyszłości w Polsce ma szansę osiągnąć Warszawa. Kilka miesięcy później opracowanie doczekało się kontynuacji. Studenci Politechniki Warszawskiej, Politechniki Śląskiej i Uniwersytetu Warszawskiego, bazując na pierwotnej publikacji, opracowali raport "Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych".
Pełne opracowanie raportów: "Polskie Miasta Przyszłości 2050" oraz "Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych", wraz z opisem metodologii ich powstania oraz scenariuszami przyszłości, można znaleźć pod adresem: www.miastaprzyszlosci2050.pl.
Otwarcie wystawy #WAWA2050 fot. Saint-Gobain
O SAINT-GOBAIN
Saint-Gobain, światowy lider w dziedzinie lekkiego i zrównoważonego budownictwa, tworzy, produkuje i dystrybuuje materiały oraz usługi dla rynku budowlanego i przemysłowego. Zintegrowane rozwiązania w zakresie renowacji budynków publicznych i prywatnych, lekkiego budownictwa oraz dekarbonizacji budownictwa i przemysłu są opracowywane w procesie ciągłej innowacji i zapewniają zrównoważony rozwój i efektywność. Zobowiązanie Grupy wyrażone jest w jej celu nadrzędnym: “MAKING THE WORLD A BETTER HOME”.
Wartość sprzedaży w 2021 roku: 44,2 mld EUR.
166 000 pracowników w 76 krajach
Firma podjęła zobowiązanie do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku.
166 000 pracowników w 76 krajach
Firma podjęła zobowiązanie do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku.
Dalsze informacje:
Michał Ciesielski,
dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji
michal.ciesielski@saint-gobain.com
dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji
michal.ciesielski@saint-gobain.com
Monika Mazurek-Skrzekowska,
menedżer ds. marki i komunikacji
monika.mazurek@saint-gobain.com
menedżer ds. marki i komunikacji
monika.mazurek@saint-gobain.com