Zacząć od siebie
- Jako lider sektora budowlanego czujemy się zobowiązani do łączenia rentownego wzrostu z ekologicznie odpowiedzialnym i społecznie zaangażowanym rozwojem – mówi Michał Ciesielski, Dyrektor Marki, Komunikacji i Cyfryzacji Grupy Saint-Gobain w Polsce. – Dlatego stawiamy nie tylko na ciągłe poszerzanie gamy rozwiązań pozwalających wznosić zasobo- i energooszczędne obiekty, ale też od dłuższego czasu wdrażamy środki służące postępującej dekarbonizacji produkcji.
– Dzięki funduszowi Carbon Fund nasi pracownicy mają realny wpływ na redukcję emisji dwutlenku węgla, proponując działania, które przyczyniają się do poprawy stanu środowiska. Wszystkie pomysły mają ogromną wartość i napędzają kolejne fale pozytywnych zmian. W ramach edycji 2021 nasi pracownicy zgłosili aż 72 propozycje projektów redukujących emisje CO2. Za każdy zgłoszony projekt postanowiliśmy zasadzić jedno drzewo na terenie zakładu RIGIPS, co było dodatkową motywacją do uczestnictwa w programie. Wybraliśmy rodzime gatunki drzew, wśród których znalazły się klony, jawory, czereśnie ptasie, jabłoń, grusza i śliwka węgierka. Naszą intencją było zachowanie równowagi bioróżnorodnej. Dodatkowo drzewa owocowe są źródłem pokarmu dla pszczoły miodnej, która zamieszkuje naszą przyzakładową pasiekę – podkreśla Michał Zakrzewski, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju Saint-Gobain w Polsce oraz Dyrektor Operacyjny RIGIPS.
- Instalacja stacji ładowania samochodów i rowerów elektrycznych zasilanej z paneli fotowoltaicznych w zakładzie Glassolutions w Jaroszowcu. Projekt ma za zadanie zachęcać pracowników, gości oraz klientów do przejścia na zieloną mobilność elektryczną. Nakłady inwestycyjne przeznaczone na ten cel wyniosą ok. 99 tys. euro.
- Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku biurowego zakładu Leca w Gniewie. Nadwyżka wyprodukowanej zielonej energii wykorzystywana będzie dodatkowo w procesach produkcyjnych. Wartość inwestycji wyniesie ok. 55 tysięcy euro, a projekt przyczyni się do redukcji emisji CO2 w tzw. Scope 2[1] na poziomie 38 ton rocznie.
- Wymiana tradycyjnego oświetlenia w zakładzie Sekurit w Dąbrowie Górniczej na energooszczędne typu LED, które pozwoli zmniejszyć zapotrzebowanie na energię zasilającą główny system oświetlenia z obecnych 400W do 150W, a także zapewni redukcję emisji CO2 w Scope 2 o ok. 419 ton w skali roku. Planowany budżet inwestycyjny to ok. 100 tysięcy euro.
[1] Scope 2: Emisje pochodzące ze zużycia nabytej energii elektrycznej, pary lub innych źródeł energii generowanych w przedsiębiorstwach wyższego szczebla, emitujących aktywa bazowe.
[2] Scope 1: Emisje bezpośrednie pochodzące ze źródeł kontrolowanych przez przedsiębiorstwo emitujące aktywa bazowe.
[3] Scope 3: Wszystkie pośrednie emisje, które nie są objęte zakresem 1 oraz 2, występujące w łańcuchu wartości przedsiębiorstwa składającego sprawozdanie, w tym emisje powstałe zarówno na wyższym, jak i na niższym szczeblu, w szczególności w przypadku sektorów mających duży wpływ na zmianę klimatu i łagodzenie jej skutków.
167 000 pracowników w 76 krajach.
Firma podjęła zobowiązanie do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku.
dyrektor marki, komunikacji i cyfryzacji
michal.ciesielski@saint-gobain.com
menedżer ds. marki i komunikacji
monika.mazurek@saint-gobain.com
Tower Group Communications
GSM: +48 609 995 800
email: p.cieslinska@towergroup.com.pl