Minął nieco ponad rok od wprowadzenia nowych Warunków Technicznych 2021, które zaostrzają standardy energetyczne budynków i właściwości izolacyjne poszczególnych elementów przegród zewnętrznych. Słyszeliśmy o tym, że coraz większą rolę w nowoczesnym budownictwie odgrywają energooszczędne okna i wysokiej jakości szyby, nie obce są nam także parametry Lt, Ug czy g. Ale czy tak naprawdę potrafimy wymienić realne korzyści płynące z odpowiednio dobranych pakietów szybowych?
W czasach, gdy obiekty pasywne i nZEB (czyli niemal zero-energetyczne) stały się normą podyktowaną przez prawo unijne, ważne jest, by poszczególne ich komponenty, w tym szyby okienne, cechowały się jak najlepszymi parametrami izolacyjnymi. Niezależność energetyczna budynku to cel, który powinien przyświecać nam podczas wznoszenia wymarzonego domu lub termomodernizacji już istniejącego – zarówno ze względu na kwestie ekonomiczne, jak i ekologiczne.
Mówi się, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. To powiedzenie bardzo trafnie oddaje istotę parametrów technicznych pakietów szybowych – wszak w głównej mierze to one decydują o naszym komforcie mieszkania, odciążają domowy budżet, a także wspomagają nas w walce ze zmianami klimatycznymi. Przez nieodpowiednio zaizolowane okna ucieka najwięcej ciepła, a wraz z nimi nasze pieniądze, wówczas opłacanie rachunków może przyprawiać nas o ból głowy. Jeśli chcemy uniknąć takiego scenariusza, warto przyjrzeć się uważniej wartościom Lt, Ug i g.
Parametry techniczne szyb – mali wielcy bohaterowie
Okna energooszczędne zyskują na popularności, stając się nieodłącznym elementem nowoczesnego domu. Producenci ich komponentów prześcigają się w ofertach, pamiętajmy jednak, że warianty trzyszybowe będą opcją najbardziej korzystną. Im więcej szyb (oczywiście wysokiej jakości!), tym lepsze właściwości termoizolacyjne wykazuje okno, a co za tym idzie – więcej profitów płynie dla mieszkańców. Równie ważny jest także rodzaj zastosowanych powłok niskoemisyjnych na szybach oraz ich właściwości. O tym, czy szyby zespolone są energooszczędne i w jaki sposób przyczynią się do poprawy naszego funkcjonowania w domowym zaciszu, świadczą głównie trzy parametry: izolacyjność termiczna, przepuszczalność energii słonecznej oraz przepuszczalność światła.
fot. Materiały prasowe
Przepuszczalność światła Lt - jeszcze więcej słońca
Mówiąc o energooszczędności należy zacząć od Lt, czyli współczynnika przepuszczalności światła, który określa, jak dużo promieni słońca dostanie się przez szyby do naszych wnętrz. Jego wysoka wartość oznacza, że będziemy cieszyć się jasnymi, dobrze doświetlonymi pomieszczeniami, co ma niebagatelne znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia. Światło słoneczne jest naturalnym źródłem drogocennej witaminy D, a im rzadziej musimy posiłkować się sztucznym oświetleniem, tym lepiej dla naszych oczu i… planety. Wyśrubowany współczynnik Lt sprawi, że ulgę odczuje nie tylko środowisko, ale i my sami, otrzymując niższe rozliczenie za prąd.
Należy pamiętać, że wraz ze światłem do wnętrz przedostaje się energia słoneczna, z której możemy czerpać darmowe zyski cieplne, a decyduje o tym…
Solar Factor g
Innymi słowy – przepuszczalność energii słonecznej. Tu, podobnie jak w przypadku Lt, im wyższa wartość g, tym więcej ciepła dotrze do pomieszczenia. Na tym jednak nie koniec, bowiem aby móc cieszyć się odpowiednią temperaturą we wnętrzu, istotny jest jeszcze jeden parametr…
Ug - współczynnik przenikania ciepła (W/m2K)
To niezwykle istotny czynnik będący faktycznym wyznacznikiem izolacyjności termicznej i decydujący o energooszczędności pakietu szybowego. Współczynnik Ug określa, ile energii słonecznej docierającej do wnętrza przez szybę pozostanie w środku. Zasada jest prosta: im niższe Ug, tym dana szyba lepiej izoluje ciepło, co skutkuje przyjemnie ciepłymi pomieszczeniami.
Istotną rolę w tym procesie odgrywa powłoka niskoemisyjna z tlenków metali pokrywająca powierzchnię szkła, która pozwala ciepłu słonecznemu dostać się do środka, lecz odcina mu drogę ucieczki, dzięki czemu słońce za darmo dogrzewa nasze cztery kąty. Wysokowydajne szkło niskoemisyjne pozwala oszczędzać na ogrzewaniu, które jest nie tylko kosztowne, ale też wiąże się z nadmierną emisją CO2 do atmosfery. Niska wartość Ug oznacza zatem niższe rachunki oraz wytchnienie dla planety.
– Warunki Techniczne 2021 jasno określają wartość współczynnika przenikania ciepła U, która dla okien pionowych nie może przekraczać 0,9 W/m2K, zaś okien dachowych 1,1 W/m2K – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Windows, Saint-Gobain Glass. – Przeszklenia również podlegają restrykcjom zawartym w WT21, a najlepsze rozwiązania dostępne na rynku mogą pochwalić się izolacyjnością termiczną znacznie przewyższającą wymagane wartości, aby móc spełniać swoją rolę, w przypadku gdy normy zostaną jeszcze mocniej zaostrzone. Niskoemisyjne szkło ECLAZ® dba o ciepło w domach (Ug=0,5W/m2K, g=0,6) i odpowiednie doświetlenie wnętrz (Lt=77%), umożliwia czerpanie darmowych zysków z energii słonecznej, a co za tym idzie – ogranicza niekorzystny wpływ budynku na środowisko naturalne.
Oczywiście, aby okno spełniało wymogi energooszczędności, musi cechować je harmonia wszystkich trzech powyższych parametrów. Obok niezawodnego trio Ug, g i Lt, dla naszego pełnego komfortu warto dodatkowo wziąć pod uwagę także dwie kwestie – ciszę i bezpieczeństwo.
fot. Materiały prasowe
Cichy strażnik domowego ogniska
Nawet najbardziej energooszczędne okna nie spełniałyby swojej roli, gdyby nie zdolność szyb do tłumienia hałasów czy zapewniania najwyższego bezpieczeństwa domownikom. Cennych informacji na ten temat dostarczy nam klasa bezpieczeństwa szła oraz jego izolacyjność akustyczna.
– Szyby bezpieczne laminowane, które stanową trudną do sforsowania barierę odporną na uszkodzenia kamieniem, cegłą itd., charakteryzuje klasa P1 oraz P2. W przypadku ewentualnego stłuczenia nie rozpadają się na zagrażające zdrowiu bądź życiu odłamki, te bowiem są utrzymywane w miejscu przez specjalną folię umieszczoną między dwiema taflami szkła. Z kolei klasy P3 – P8 wskazują, że mamy do czynienia z szybami antywłamaniowymi, które ochronią nas przed nieproszonymi gośćmi czy atakami wandalizmu z wykorzystaniem tępych narzędzi w określonym przez normy czasie – tłumaczy Maciej Mańko.
Przejęcie kontroli nad hałasem dobiegającym z otoczenia umożliwią nam z kolei pakiety szybowe o wysokim współczynniku izolacyjności akustycznej Rw. Poziom uciążliwych dźwięków zależy od miejsca naszego zamieszkania. Przyjmuje się, że w przypadku domów wybudowanych przy ruchliwej ulicy Rw powinno wynosić ok. 40 dB bądź więcej. Z kolei jeśli mieszkamy na przedmieściach, już przy wartości 30 dB odczujemy zauważalną różnicę.
– Izolacyjność akustyczna szyby zależy od grubości szkła, rodzaju wypełnienia przestrzeni międzyszybowych oraz szerokości ramek dystansowych. ECLAZ® STADIP® PROTECT SILENCE dzięki folii z tworzywa sztucznego PVB Silence umieszczonej między taflami, może skutecznie obniżyć poziom hałasu docierającego z zewnątrz przez zamknięte okna. W zależności od konstrukcji, tego typu szyby zespolone osiągają ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw (C, Ctr) w granicach od 32 dB do 53 dB – wyjaśnia Maciej Mańko. – Szkło laminowane akustycznie jednocześnie będzie wykazywało zwiększoną odporność na uderzenia i stłuczenie, zyskujemy zatem rozwiązanie 2 w 1. Dodając do tego niezrównane parametry energetyczne – otrzymujemy okno szyte na miarę naszych potrzeb i wymagań prawnych.
Bez wątpienia wiedza na temat parametrów technicznych szyb i okien jest bezcenna, a wybór energooszczędnych pakietów szybowych opłaci nam się w miarę ich użytkowania. Następstwem będą nie tylko mniejsze wydatki w domowym budżecie, ale też wyższy komfort życia naszych bliskich i lepsza przyszłość następnych pokoleń.