Opieka doświadczonego personelu medycznego, systematyczność, stosowanie się do zaleceń – to absolutna podstawa podczas trudnego i wymagającego procesu rekonwalescencji. Nie mniej ważny jest również profesjonalny sprzęt, który ma ogromny wpływ na osiągane przez pacjentów postępy. Powinien być on przede wszystkim wytrzymały, stabilny i bezpieczny. A to oznacza, że najlepiej wykonać go z… aluminium.
Lekko i pewnie w stronę samodzielności
Gdy myślimy o sprzęcie wspomagającym mobilność rekonwalescentów, pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to odpowiednia waga chodzików, kul oraz wózków inwalidzkich, a także ich stabilność. Z jednej strony muszą bowiem gwarantować pełne bezpieczeństwo, wysoką wytrzymałość na nacisk, pewny chwyt i odporność na odkształcenia, z drugiej zaś – być na tyle lekkie, by nie ograniczały i tak już ograniczonych możliwości motorycznych pacjentów. Ale to nie wszystko.
Waga materiału, z którego zostały wykonane sprzęty medyczne, ma także kluczowy wpływ na jakość i komfort pracy w gabinetach – zarówno tych stacjonarnych, jak i mobilnych. Łóżka do masażu czy specjalistyczne wyciągi muszą być wygodne w składaniu i rozkładaniu, przenoszeniu i przewożeniu. Nie każdy pacjent ma możliwość osobistej wizyty u specjalisty, a wielorazowe dźwiganie poszczególnych elementów i transport na piętra może być prawdziwą udręką dla kręgosłupa.
– Wysokiej jakości stopy aluminium używane do produkcji sprzętu medycznego w żadnym stopniu nie odbiegają wytrzymałością od stali, a ich zastosowanie niebagatelnie wpływa na zmniejszenie wagi całkowitej sprzętu. O jakich różnicach mowa? Stal nierdzewna jest dwukrotnie cięższa od stali zwykłej, natomiast aluminium aż czterokrotnie lżejsze – podkreśla Tomasz Dąbrowski, New Business Development Manager, w firmie Hydro. – Wózki inwalidzkie, wyciągi, chodziki i balkoniki wykonane z aluminium są nie tylko stabilne, ale mobilne i bardzo poręczne – dodaje ekspert.
W służbie wielu
Sprzęt medyczny musi sprostać różnorodnym wymaganiom pacjentów, a jego eksploatacja sięga nawet kilkunastu godzin dziennie. Dzięki zastosowaniu dodatków, takich jak krzem, magnez, mangan czy miedź, profile aluminiowe mogą być używane nawet przy bardzo wymagających projektach – zwłaszcza tych narażonych na uszkodzenia oraz częste użytkowanie. Co więcej, możliwość anodowania produktów sprawia, że profile z taką powłoką stają się jeszcze bardziej odporne na zużycie i zarysowanie. A to w przypadku sprzętu medycznego jest nie do przecenienia.
Jeden surowiec, różnorodne możliwości
Ilu pacjentów, tyle potrzeb, dlatego projektując sprzęt rehabilitacyjny nie ma miejsca na żadne kompromisy. Aluminium jest bardzo plastyczne, a to oznacza, że można tworzyć z niego nawet najbardziej wyspecjalizowane konstrukcje – te nierzadko spotykamy właśnie w branży medycznej i fizjoterapeutycznej. Wyciągi o specyficznych kształtach, łóżka rehabilitacyjne o ergonomicznej budowie, balkoniki czy nowoczesne wózki inwalidzkie – to tylko ich nieliczne przykłady.
– Hydro oferuje kompleksowe usługi z zakresu produkcji połączone z w pełni zintegrowanymi usługami z zakresu wsparcia technicznego, wyciskania profili, anodowania i obróbki mechanicznej, a także montażu. Tak szeroki zakres prac zapewnia dostęp do wszystkich możliwości w obrębie wytwarzania nawet bardzo skomplikowanego w produkcji sprzętu, a holistyczne podejście pozwala nam dostarczać lekkie i jednocześnie trwałe rozwiązania idealnie przystające do oczekiwań sektora medycznego – podkreśla Tomasz Dąbrowski, ekspert marki Hydro.
Bezpieczeństwo, ergonomia, trwałość oraz idealne dopasowanie do potrzeb pacjentów - taki zestaw cech aluminium pozwala tworzyć rozwiązania, na których bez wątpienia można polegać.