Case study
Ponad sto lat temu narodziło się jedno z najbardziej rewolucyjnych osiągnięć światowego przemysłu – taśma produkcyjna. Rozwiązanie opracowane przez Henry’ego Forda szybko zmieniło nie tylko jego fabrykę samochodów, ale całą światową gospodarkę. Dziś z pomysłu korzystają tysiące zakładów, które opracowują system produkcji taśmowej idealnie dopasowany do własnych potrzeb. Z pomocą przychodzą im unikalne konstrukcje specjalne, pozwalające na organizację bezpiecznych i komfortowych stanowisk pracy, także tych na wysokości. Przykładem jest firma EMS PreCab – producent kabin do luksusowych wycieczkowców, która podjęła współpracę ze specjalistami firmy KRAUSE.
Wynalazek, który zrewolucjonizował świat!
Wynalezienie taśmy produkcyjnej uznawane jest za początek jednej z największych rewolucji przemysłowych. Twórcą wynalazku był Henry Ford, który jako pierwszy na świecie wprowadził system produkcji oparty na ruchomej linii montażowej. Wbudowana w podłogę taśma sunęła z prędkością dwóch metrów na minutę, a czas potrzebny na montaż auta skrócił się z 12 godzin do zaledwie 1,5! Ruchoma linia zmieniała świat w błyskawicznym tempie, zapewniając coraz więcej tańszych towarów. Dziś, w oparciu o linie montażowe działają zakłady przemysłowe w przeróżnych branżach, a sama taśma produkcyjna nie kojarzy się już wyłącznie z tanimi towarami, dostępnymi dla masowego odbiorcy. W tym systemie działa na przykład firma EMS PreCab, specjalizująca się w produkcji prefabrykowanych kabin dla luksusowych statków wycieczkowych.
System produkcji taśmowej wymagający indywidualnego wsparcia
MEYER WERFT to niemiecka stocznia znana z produkcji ekskluzywnych statków wycieczkowych. W 2007 roku powołała do życia firmę EMS PreCab GmbH, której głównym zadaniem jest dostarczanie gotowych kabin do projektowanych i wytwarzanych przez siebie statków. Produkcję wyróżniają wysokiej jakości komponenty oraz innowacyjny system wytwórczy oparty na ruchomej linii montażowej Flowline o szerokości 10 metrów i długości aż 96 metrów. Zastosowane rozwiązanie z jednej strony pozwala na szybszy, bardziej efektywny proces wytwarzania kabin o najwyższym standardzie jakości, ale z drugiej – wymaga szytych na miarę rozwiązań w obszarze organizacji procesu produkcyjnego. Wyzwanie stanowi między innymi zapewnienie ergonomicznych stanowisk roboczych dla poszczególnych pracowników wykonujących swoje zadania przy linii. Warto podkreślić, że część stanowisk musi zagwarantować komfortowe i bezpieczne prace na wysokości, które – z uwagi na organizację produkcji oraz rozmiar wytwarzanych kabin – są w fabryce EMS PreCab codziennością. Jej przedstawiciele zwrócili się o pomoc w opracowaniu optymalnych rozwiązań do konstruktorów KRAUSE, specjalistów w projektowaniu i produkcji unikalnych konstrukcji do pracy na wysokości. Jakie były efekty ich współpracy?
Cel: zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa
Zadanie postawione przed przedstawicielami KRAUSE nie było łatwe. Chodziło o opracowanie konstrukcji, która zagwarantowałaby pracownikowi wygodny dostęp do montowanej kabiny, a jednocześnie mieściłaby się na taśmie produkcyjnej, której znaczna powierzchnia zajmowana była przez samą kabinę. Wybór zespołu projektowego padł na jezdną platformę roboczą o lekkiej budowie i kompaktowych wymiarach. – Trudność zadania polegała jednak na tym, że konstrukcja gwarantowała dostęp jedynie do wybranej strony kabiny a, z uwagi na ograniczoną przestrzeń na taśmie, nie można jej było dowolnie przesuwać. Z tego samego powodu nie można też było ustawić kolejnej platformy. Rozwiązaniem okazało wykorzystanie takiej samej konstrukcji, jednak opartej na dwóch wzdłużnych osiach rolek jezdnych. Jedna para – osadzona na linii montażowej, może zostać zablokowana, druga natomiast – osadzona na podłożu stałym, pozwala konstrukcji poruszać się zgodnie z ruchem taśmy. Takie rozwiązanie zapewniło pracownikom bliski dostęp do kabiny. Dzięki odpowiednio wzmacnianej budowie rolek wyposażonych w hamulec, zachowana została maksymalna stabilność platformy, a tym samym bezpieczeństwo i wygoda w trakcie prowadzonych prac – wyjaśnia Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE.
Wymagania specjalne w trosce o wygodę
Z uwagi na zróżnicowany wzrost pracowników oraz potrzebę dostosowania położenia platformy do prac na różnym poziomie, klient oczekiwał możliwości szybkiej zmiany jej wysokości. – Zaproponowaliśmy rozwiązanie oparte na łatwej w użyciu korbie ręcznej, która dla wygody monterów znajduje się z dwóch szczytowych stron konstrukcji. Z tych stron zapewnione jest też wejście na platformę – służy do tego lekka drabina zawieszana na odpowiednich poręczach. Na życzenie klienta na balustradach zamocowane zostały funkcjonalne półki na narzędzia, zintegrowane z hakami do zawieszania pojemników lub wiadra - wyjaśnia ekspert KRAUSE.
O bezpieczeństwo użytkowników przebywających na platformie dbają samozamykające się drzwi wahadłowe oraz system barierek ochronnych z listwą przypodłogową i listwą na poziomie kolan. W konstrukcji zastosowano także szereg rozwiązań, np. odpowiednio dopasowany profil gumowy oraz listwa chroniąca, które zabezpieczają poszycie kabiny podczas wykonywanych prac.
Produkcja oparta na taśmie montażowej to z pewnością jedno z największych osiągnięć technologicznych w przemyśle. Aby jednak ten system produkcji się sprawdził, należy starannie podejść do organizacji stanowisk roboczych. Tylko wtedy zapewnimy pracownikom ergonomię i bezpieczeństwo prac wykonywanych przez niemal cały roboczy dzień.