Światło słoneczne jest niezbędne do życia. Oddziałuje na nasze samopoczucie, reguluje zegar biologiczny, poprawia zdolności umysłowe i korzystnie wpływa na koncentrację. Doskonale wiedzą o tym artyści malarze, rzeźbiarze czy projektanci, którzy z uwagi na wykonywany zawód, ogromną rolę przywiązują do naturalnego doświetlenia pomieszczeń przeznaczonych do pracy twórczej. Słońce może być nie tylko doskonałą inspiracją, ale i elementem kluczowym w aranżacji domowego atelier. Na co zwrócić uwagę podczas jego urządzania?
Każdy artysta malarz wie, że najlepsze do pracy jest światło dzienne. Jednak o ile nietrudno o nie w słonecznej Kalifornii, Andaluzji czy na południu Australii, gdzie słońce świeci prawie cztery tysiące godzin rocznie, to już w Polsce praca wyłącznie przy świetle dziennym może nieść ze sobą duże ograniczenia. Znacznie mniejsza ilość słonecznych dni oraz krótszy czas nasłonecznienia w ciągu doby sprawiają, że artyści poszukują sposobów na pozyskanie jak największej dawki naturalnego oświetlenia. Mogą wykorzystywać lampy imitujące światło dzienne, ale mogą też zadbać o doświetlenie pomieszczeń na etapie projektowania swojego atelier, stawiając na szyby nowoczesnej generacji o wysokiej przepuszczalności światła, które jednocześnie nie obciążą budżetu kosztami rachunków za prąd i ogrzewanie.
Domowe atelier – na co zwrócić uwagę podczas projektowania?
Artyści oddający się swojej pasji w domowym zaciszu muszą podchodzić z wyjątkową dbałością do aranżacji swojej pracowni jak mało kto. Liczy się przede wszystkim przestrzeń, która dosłownie i w przenośni nie może ograniczać myśli twórczej. Ogromną rolę odgrywa też wyposażenie – ergonomicznie zaprojektowane meble oraz właściwie dobrane narzędzia pracy pomogą podnieść jej komfort oraz wpłynąć na efekt końcowy. A skoro mowa o komforcie, to nie sposób zapomnieć o odpowiednim doświetleniu pokoju – najlepiej światłem naturalnym, które najwierniej oddaje rzeczywiste barwy i najbardziej pobudza do kreatywności. Tutaj z pomocą przyjdą odpowiednie przeszklenia i szyby zespolone cechujące się dużą przepuszczalnością światła.
Więcej naturalnego światła w pracowni malarskiej
W tym kontekście warto zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszy dotyczy usytuowania okien względem kierunku geograficznego – przez prosty zabieg umiejscowienia przeszkleń od strony południowej, w maksymalny sposób wykorzystujemy czas operowania promieni słonecznych w trakcie dnia. Pamiętajmy o tym wybierając pomieszczenie na atelier w gotowym już budynku, zaś projektując dom starajmy się umiejscowić okna właśnie od południa. Drugi aspekt natomiast wiąże się z rozmiarami okien. Oczywistym jest, że im przeszklenia są większe, tym więcej światła wpada do wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że szyba szybie nierówna i w zależności od jej parametrów technicznych, ilość promieni dostająca się do środka może przybierać różne wartości.
– Pod względem parametru przepuszczalności energii słonecznej, oczekiwania spełnią innowacyjne szyby ECLAZ, charakteryzujące się współczynnikiem przenikania światła Lt na poziomie 77%. Zastosowana technologia gwarantuje pięknie doświetloną przestrzeń bez najmniejszych przekłamań barwnych oraz do 10% poprawy dostępu do światła dziennego (w porównaniu do szyb wykonywanych standardowymi metodami) – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska. – Wykorzystanie szkła ECLAZ w stolarce okiennej porównywalne jest ze zwiększeniem powierzchni okna o 8%, co ma niebagatelny wpływ na lepsze doświetlenie pomieszczeń, a co za tym idzie – redukcję zużycia prądu pochodzącego ze sztucznego oświetlenia oraz niższe rachunki za energię i ogrzewanie – dodaje specjalista.
Doświetlenie pomieszczeń a komfort cieplny
Doświetlenie i wyposażenie pracowni artystycznej to jednak nie jedyne czynniki wpływające na komfort pracy artystów. Spędzając wiele godzin niemal nieruchomo przy sztaludze czy stole rzeźbiarskim, muszą zadbać także o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Instalacja systemu ogrzewania może powodować wysuszanie powietrza, co z kolei nie sprzyja wykorzystywanym materiałom, takim jak drewno, glina czy farby. I tu z pomocą przychodzą niskoemisyjne szyby ECLAZ o parametrach dających gwarancję uzyskania najwyższej wartości zysku energii cieplnej (g=60%, Ug=0,5W/m2K). Stosując ECLAZ nawet w imponujących rozmiarami przeszkleniach nie tylko nie narażamy pomieszczenia na utratę ciepła, ale zwiększamy ilość promieni słonecznych wnikających do wewnątrz, podnosząc tym samym swój komfort termiczny i pomagając w uzyskaniu optymalnych warunków pracy.
Wydawać by się mogło, że dobór okien z odpowiednimi szybami zespolonymi jest sprawą drugorzędną – okazuje się jednak, że to nie lada sztuka. By móc w spokoju oddawać się pasji twórczej, należy najpierw świadomie wybrać rozwiązania, które wpłyną na podniesienie jakości warunków naszej pracy. Efektownie i efektywnie zarazem.