Projektowanie przyszłego domu to zdecydowanie najprzyjemniejszy etap, który umożliwia nam szczegółowe zaplanowanie ilości i rozmieszczenia pomieszczeń według własnej wizji. A stąd już krok do spełnienia marzeń o salonie z tarasem, sypialni z garderobą czy… domowym biurze. Miejsce do pracy jest równie ważne, co strefa odpoczynku – zwłaszcza, gdy charakterystyką naszego zawodu jest praca zdalna. Podpowiadamy, jak zaprojektować i urządzić gabinet w domu tak, by home office był produktywny i przyjemny zarazem.
Mały gabinet w domu to absolutny must have dla osób wykonujących wolny zawód lub prowadzących własną działalność. Choć nie tylko. Czas pandemii wymógł na wielu przedsiębiorstwach wprowadzenie trybu pracy zdalnej i ukazał całą gamę płynących z niej korzyści, dzięki czemu wiele firm prawdopodobnie na stałe umożliwi swoim pracownikom korzystanie z tego rozwiązania.
By jednak praca w domowym biurze była jak najbardziej produktywna, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, jak choćby dostęp do dużej ilości naturalnego światła, komfort termiczny czy odpowiednie wyciszenie pokoju i odizolowanie od zewnętrznych hałasów.
Jasny gabinet w domu dla harmonii myśli
I nie chodzi tu o kolor ścian czy mebli, lecz o nasłonecznienie pokoju. Na pewno każdy z nas słyszał o zbawiennym wpływie światła na zdrowie i samopoczucie człowieka. Nie tylko sprawia, że jesteśmy bardziej radośni i dodaje nam energii, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń i jest nam po prostu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Przy niedoborze słońca organizm ludzki zaczyna produkować kortyzol, przez co stajemy się zestresowani i apatyczni. A to na pewno nie wpływa dobrze na naszą wydajność w pracy.
Aranżacja gabinetu w domu powinna zacząć się od odpowiedniego ustawienia biurka względem okien po to, by maksymalnie doświetlić miejsce pracy. Warto wiedzieć, że szyba może stanowić nawet 85% powierzchni całego okna, dlatego w głównej mierze to ona determinuje jego właściwości. Przeszklenie powinno cechować się dobrą przepuszczalnością promieni świetlnych, a skoro planujemy budowę domu – myślmy przyszłościowo i decydujmy się na produkty o najlepszych parametrach, spełniających Warunki Techniczne 2021. Dodatkowym atutem usytuowania biurka przy oknie jest możliwość częstego spoglądania w dal i niwelowania zmęczenia oczu powstałego wskutek długotrwałego wpatrywania się w ekran komputera, zaś piękne okoliczności natury za szybą napędzą nas do działania i będą źródłem wielu inspiracji.
– Chcąc cieszyć się jasnym gabinetem w domu należy zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności światła danego przeszklenia. Im jest wyższy, tym więcej światła z zewnątrz dociera do wnętrza. Szyby ECLAZ cechują się wysokim parametrem Lt na poziomie 77%, w przypadku zastosowania pakietu dwukomorowego, dzięki czemu do pomieszczenia dostaje się duża ilość naturalnego światła. Dodatkowo, dbają też o walory estetyczne zapewniając naturalne odwzorowanie barw. Z kolei dzięki dużej przezroczystości odnosimy ważenie zacierania się granic między wnętrzem a otoczeniem – mówi Maciej Mańko, Marketing Manager Saint-Gobain Building Glass Polska.
Darmowe źródło ciepła
Komfort termiczny może mieć duży wpływ na naszą pracę. W dusznych lub zbyt zimnych pomieszczeniach trudno skupić się na obowiązkach i sprawnie myśleć. I znów – o odpowiednią temperaturę w pokoju zadbają okna. W domowym gabinecie warto postawić na niskoemisyjne szyby, które będą przepuszczać do wnętrza promieniowanie cieplne oraz światło słoneczne, zatrzymując przy tym ciepło wewnątrz i zapobiegając jego ucieczce.
Tu z kolei należy zwracać uwagę na współczynnik przenikania ciepła Ug (im niższy, tym lepszą termoizolacyjność wykazuje szyba) oraz przepuszczalność energii słonecznej g% (procent całkowitej energii słonecznej przenikającej przez szybę).
– Szyby ECLAZ w pakiecie dwukomorowym charakteryzują się przepuszczalnością energii słonecznej g na poziomie 60%, zaś współczynnik przenikania ciepła osiąga wartość 0,5W/m2K. Decydując się na szkło marki Saint-Gobain zapewnimy sobie i naszym bliskim komfort cieplny przez cały rok – tłumaczy Maciej Mańko.
Możliwość pasywnego pozyskiwania energii pochodzącej od światła słonecznego znacznie redukuje opłaty za ogrzewanie i jest przyszłością budownictwa. Zyskują nie tylko nasze portfele, ale – co równie ważne – środowisko.
Maksymalna koncentracja
Mało kto wie, że szyby mogą chronić nas także przed hałasem. Za sprawą specjalnych laminatów jesteśmy w stanie ograniczyć ilość niepożądanych dźwięków napływających z zewnątrz. Wytłumienie gabinetu w domu pozwoli nam skoncentrować się na wykonywanych działaniach i znacząco skrócić czas ich realizacji. – W przypadku szkła ECLAZ możliwe jest zlaminowanie dwóch tafli z akustyczną folią PVB SILENCE, która pozwala zwiększyć wyciszenie hałasu nawet o 5 dB w porównaniu do standardowej szyby. Taka zmiana dla ludzkiego ucha stanowić będzie odczuwalną różnicę – dodaje specjalista.
Cicho, ciepło, jasno – również w bloku
Dla szczęśliwych posiadaczy mieszkań w bloku również mamy dobrą wiadomość – ich prywatne biuro nie musi być wcale osobnym pomieszczeniem! Przy jego urządzaniu należy kierować się tymi samymi zasadami, co w przypadku gabinetu w domu. Powinniśmy więc zadbać o optymalne nasłonecznienie mieszkania, odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu oraz jego izolację akustyczną. Tu warto zastanowić się nad wymianą okien na nowe, posiadające odpowiednio dobrane szyby zespolone, które zadbają o nasz komfort pracy bez konieczności przeprowadzania większej rewolucji aranżacyjnej w swoim M.